Чим небезпечний лісовий кліщ

За останні роки на території нашого району почали виявляти випадки нового для нашої держави захворювання – хвороби Лайма. Перші повідомлення про цю недугу з’явилися у 1975 році під час спалаху у м. Лайма (штат Коннектикут, США). Пізніше з’ясувалося, що хвороба широко поширена не тільки в США, але й у Європі, Австралії, Африці, Китаї, Японії.
Хвороба Лайма – захворювання з природною вираженою вогнищевістю. Носіями збудника є багато видів ссавців та птахів. Сховищем та переносником є кліщі, які живуть у змішаних лісах. Людина заражається при укусі кліща в сезон їх найбільшої активності – у квітні-травні та вересні-жовтні. Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини в лісі, нападають всі форми розвитку: личинки, німфи і дорослі особи. Кліщі присмоктуються не тільки в умовах відкритої природи, вони залишаються на одязі, а також речах, винесених з лісу. Вони можуть перейти на людину і через декілька днів після її виходу з вогнища. Крім того, кліщів можна занести в житло з букетом квітів, віниками, свіжим сіном, дровами, собаками та іншими тваринами. З моменту наповзання кліща на одяг людини до початку кровосмоктання минає декілька годин, при цьому прикріплення та присмоктування до тіла в більшості випадків залишаються непоміченими. Відчуття людиною свербежу на місці покусу з’являється лише через 6 – 12 годин, а процес насичення кров’ю кліщів може тривати від декількох днів до двох тижнів. Після відпадання кліща на місці присмоктування можна спостерігати первинні явища у вигляді запального, болючого при пальпації ущільнення, яке зберігається 2 – 3 тижні. В багатьох випадках довкола первинного запалення виникає кільцеве або суцільне почервоніння. Неблагополучними, за результатами досліджень іксодових кліщів, є ліси сіл П’ядиків, Шепарівців, Ворони, Годи-Добровідки, Княждвора, Нижнього Вербіжа, Лісного Хлібичина та смт. Отинії. Інших шляхів передачі захворювання не встановлено. Ризик інфікування залежить від кількості інфікованих кліщів в даному регіоні і частоти контакту з ними людей. Людина – тупиковий етап для хвороби, тому вона не є джерелом зараження для оточуючих. Сприйнятливість людини до збудника доволі висока і не залежить від статі та віку. Наслідок інфікування в кожному конкретному випадку визначається біологічними властивостями збудника та залежить від опірності організму. Перенесене захворювання не дає прижиттєвого імунітету, спостерігаються випадки повторного інфікування через 4 – 7 років.
Хворобу Лайма внаслідок багатьох клінічних проявів називають «великим імітатором». Для захворювання характерна стадійність. Основним типовим проявом у першій стадії є поява на шкірі в місцях укусу кліща почервоніння, яке поступово зростає у розмірах з просвітленням у центрі та має яскраво-червону нерівну оболонку на кінцях, яка з’являється у середньому через 7 днів. Як правило, кожне пораження супроводжують загальнотоксичні ознаки: сильна втома, лихоманка, нежить, головний біль, болі в суглобах. Однак, найбільш небезпечні віддалені прояви захворювання, пов’язані з відсутністю лікування. Через декілька тижнів або місяців розвивається друга стадія, коли поражається нервова та серцево-судинна системи. Проявляється це у вигляді радикулітів, невритів, парезів, порушень сну і концентрації уваги, розладу пам’яті. Третя стадія настає через 6 тижнів і пізніше, характеризується ураженням опорно-рухового апарату, у виді мігруючих поліартритів та м’язового болю різної вираженості. Несвоєчасна діагностика та пізнє звернення призводить до довготривалої непрацездатності, інвалідності, а подекуди – і до смертельних випадків.
За офіційними даними, в Україні протягом п’яти останніх років виявлено 1035 випадків хвороби, у тому числі і 10 у нашому районі. Невелика кількість випадків не відображає реальної епідситуації, а є лише показником низького рівня інформованості серед жителів. Нині серед населення проводиться відбір та дослідження крові як на збудники хвороби Лайма, так і на інші природно-осередкові інфекції (Ку-лихоманка, туляремія). Варто додати, що в одній популяції кліщів збудник може зберігатися понад 4 роки.
Отже, індивідуальна профілактика включає в себе дотримання певних правил поведінки в лісовій місцевості, використання захисного одягу і засобів, які відлякують членистоногих, самоогляд одягу і відкритих частин тіла під час перебування на природі що дві години, слушне екіпірування (сорочка з щільно прилягаючими манжетами, заправлена у штани, штани у шкарпетки, туго пов’язана косинка).
Враховуючи усе вищесказане, прохання до громадян обов’язково звертатись до лікаря з приводу кожного укусу кліщем. Бережіть своє здоров’я!