Гепатити: прихована інфекція

Гепатити: прихована інфекція
13 Червня 2013

На жаль, ми дуже мало знаємо про небезпе­ку гепатитів, приймаючи рі­шення про відмову від ще­плення.

Нині батьки часто відмов­ляються від щеплень, зокре­ма від гепатиту, своїм дітям. Учому ж небезпека гепати­тів і як ними можна зарази­тися?

Всеукраїнська громадська організація «Зупинимо гепа­тити» провела опитування серед населення, в результаті якого з’ясувалося, що 80,3% опитаних нічого не знають про цю недугу. Одночасно в США, за статистикою, від ускладнень вірусного гепа­титу Сщорічно помирає 8 – 10 тис. осіб.

На гепатити в Україні пе­ревіряють тільки донорів і вагітних. За даними МОЗ, гепатити серед донорів ви­являють у 7,5 разів частіше, ніж ВІЛ-СНІД. Просто жах­ливі показники. Гепатит мо­же бути виявлений лише у трьох випадках:

- коли вірус знаходять у до­нора крові;

- коли людина вирішила обстежитися добровільно;

- коли хвороба вже пере­йшла в гостру форму.

Тому можна сміливо гово­рити про приховану інфек­цію.

Існує три види гепатиту – А, В і С. Вірусний гепатит А відомий усім як інфекційна жовтяниця. Зовсім недавно цією недугою хворіли майже всі діти раннього віку. Тому дорослі були майже несприй­нятливі до цього вірусу.

Відомо, що тривалий час людина може жити з віру­сом гепатиту С, навіть не підозрюючи, що захворіла. Гепатити В і Сруйнують пе­чінку. Найгірше те, що хво­роба протікає без симптомів. Вірус гепатиту відрізняється тим, що вміє «ховатися» від імунної системи. Згідно з да­ними ВООЗ, від гепатиту, пе­реданого через кров, у світі страждають 170 млн. осіб. До недавнього часу вірус вдава­лося тільки контролювати за допомогою ліків, але недуга була невиліковною. Гострий гепатит переходить у хроніч­ну форму у 80 – 85% хворих. Хвороба розвивається аж до цирозу печінки і відмови пе­чінки. Курс лікування вірус­ного гепатиту В може кошту­вати до 10 тисяч доларів на рік.

Гепатитом А, В і Смож­на заразитися так само, як і ВІЛ-інфекцією. Тобто під час незахищеного сексу, че­рез ін’єкції, операції (на­віть стоматологічні). За да­ними МОЗУкраїни, 45% ви­падків інфікування гепати­том В трапляється статевим шляхом. Також часто інфі­кування відбувається через ін’єкції наркотиків.

Крім того, серед лідерів причин інфікування гепати­тами – медичні маніпуляції, зокрема переливання крові. Хоча про це мало хто гово­рить.

Звичайно, не всі фактори ризику стосуються дітей, але це тільки на перший погляд. Узв’язку з поширеністю ге­патитів міжнародні організа­ції б’ють на сполох.

Адже сьогодні заразити­ся гепатитом можна, відвіда­вши манікюрний салон або перукарню, зробивши пір­синг чи татуювання у не­стерильних умовах. Ножиці, ніж, медичні інструменти, використаний одноразовий шприц із залишками крові хворої людини можуть стати джерелом інфікування.

За даними ЮНІСЕФ, відо­мі випадки зараження дітей вірусом гепатиту В після уко­лу використаним наркомана­ми шприцом, яким дитина поранилася в пісочниці.

Найкраща профілакти­ка гепатиту В – це щеплен­ня. Згідно з календарем про­філактичних щеплень (Наказ МОЗУкраїни №595 від 16.09.2011 року), щеплення від гепатиту В проводиться у першу добу життя малюка, а потім у 1-ий та 6-ий місяць життя дитини.

В результаті повного курсу вакцинації дитина отримує довічний імунітет. На жаль, вакцина від гепатиту Снині перебуває у стадії розробки фахівців Оксфордського уні­верситету.

Джерело:  Анатолій Братівник, лікар-епідеміолог